Lucie Kubíčková

Lucie Kubíčková

ALKOHOL & TERAPIE?

Alkohol bereme jako součást našeho společenského života. Jedno pivo po tučném obědě na trávení, sklenička vína k večeři pro lepší chuť, jeden panák po náročném dni v práci. Vždyť o nic nejde, jen trocha bublinek na zlepšení nálady. Jde to však dohromady, když zároveň docházíme na terapií? Mám pro Vás pár přirovnání pro zamyšlení:

❓ Bolí vás záda, jdete na masáž a v daný den většinou nejdete hned štípat dříví nebo vozit kolečka štěrku, protože víte, že to není dobrý nápad.
❓ Jdete ke kadeřnici, umyje vám vlasy, udělá nádherný složitý účes a vy si hned poté obléknete kombinézu a jdete do lesa běhat a hrát paintball. Kdo z vás to udělá?
❓ Manikúra, dlouhé umělé nehty a volejbal a vzápětí práce na zahrádce v hlíně?
Náš život můžeme přirovnat například ke studni, kde místo pitné vody stojíme v bahně svých nevyřešených starostí. S terapeuty se postupně ze studny hrabeme ven a alkohol v den terapie způsobí, že se nejen ponoříme zpátky, ale studnu si přikryjeme betonovým poklopem.

Na péči o tělo si většinou dáváme záležet a chceme, aby efekt byl dlouhodobý. Jak to však máme s péči o duši? Máme to jen za čárku u terapeuta nebo nám záleží na našem duševním zdraví? Ne každý terapeut nás na tohle upozorní. 

Cena za konzultaci?

Cena za konzultaci u psychologa nebo terapeuta se pohybuje v rozmezí 800 – 1.500Kč. Tohle rozmezí je stanoveno v odborném kolektivním nastavení. Liší se jen lokacemi, kdy například v Praze zaplatíte samozřejmě za konzultací víc. Na malém městě zase méně. Když si však do toho promítnete veškeré Vaše vzdělávání – VŠ, terapeutický výcvik minimálně 5 letý, kurz krizové intervence a další návazné kurzy a workshopy, které jsou vnímány jako velmi důležité a potřebné, začnete se dostávat na úplně jinou cenu. Samozřejmé je, že se „dovzděláváte“ stále, čtete odbornou literaturu, sledujete trendy v oboru, legislativu, setkáváte se s kolegy, účastníte se konferencí a ideálně sami máte svého terapeuta. Jaká je tedy ideální cena? A jak si to nastavit?
KVALITA & KVANTITA?
Jako terapeut se na sezení s klientem připravuji, potřebuji cca 20 – 30 minut, abych si pročetla předchozí setkání, naladila se na klienta, vypsala si záchytné body, pokroky klienta. Sezení poté trvá v rozmezí 60 – 90 minut, kdy následuje můj zápis ze sezení a odpoutání od klienta. V celkovém součtu potřebuji rozestup mezi klienty minimálně 2 hodiny a to i z důvodu, kdy nechci, aby se klienti míjeli na chodbě. Vnímám, že je důležité, aby odcházeli a cítili se bezpečně. Občas mě totiž navštíví klienti i z blízkého okolí. Nepříjemné zkušenosti jsem už zažila a svým klientům chci dopřát maximum pohodlí. Zároveň se občas klient opozdí vlivem dopravní situace, pracovních povinností a dalších nečekaných okolností, kdy je vhodné počítat s nějakou časovou rezervou. Při 2 – 2,5h době na jednoho klienta je možné vzít maximálně 3-4 klienty za den, abych zaručila to, pro co si klient přišel.
Je tedy částka 800Kč pro Vás moc nebo málo? Klienti u mne mají možnost čerpat příspěvek zdravotních pojišťoven, kdy se mohli dostat pouze na 300Kč za jedno sezení při ceně 800Kč.
Slyšela jsem názor, že by se cena měla zvedat tehdy, kdy máte plný diář a poptávka je vyšší.
💰 Jaká je Vaše hodnota?
💰 Kolik jste ochotni do sebe investovat?
💰 Na kolik sami sebe ceníte?
Cenu, kterou platíte terapeutovi, nedáváte jen jemu na jeho další rozvoj, ale hlavně investujete do sebe.

Opravdu může vyhořet každý?

Máme v sobě oheň, vášeň, nadchneme se pro něco – hoříme. Oheň je dobrý sluha, ale špatný pán. Když dlouho hoříme a stále přikládáme, získáme velký plamen, který může velmi rychle vyhasnout.

Přichází to pomalu, plíživě. Zprvu si toho nevšímáte, nevnímáte. Začíná to častějšími nemocemi, nečekanými únavami, které překonáváte. Zvládnete ještě dva dny pak bude víkend a odpočinete si. Ale o víkendu se naskytnou různé akce, výlety, návštěvy a vy se nezastavíte. Kolo se roztočilo a vy jedete na 150%. Pokud pracujete v pomáhajících profesích, tak se kolo zastavuje velmi obtížně, protože pocit důležitosti a nenahraditelnosti nás pěkně živí. Může to začít třeba nevolnostmi před menstruací, kdy nechápete, proč jste unavení. Pak přijde menstruace a vy si tedy dopřejete den dva v posteli. Víc se nad tím nezastavujete a pokračujete v jízdě dál. Jedna práce, druhá práce, starost o domácnost, děti, případně hospodářství. Volný čas se někam vytratil, nebyl na něho prostor a přikradlo se takové nenápadné vnitřní chvění, napětí, které po vyspání na chvíli zmizí. Pokud se člověk nezastaví, začne přituhovat. Nečekané záchvaty v noci, zažívací obtíže, třes v nohou, nemožnost se pořádně nadechnout. Vyděsí vás to, ale přejde to. Takový stav se objeví jednou za čas, jednou měsíčně, pak častěji a vnitřní chvění je častější a častější. Nakonec se v těle něco rozjede, alergie, ekzém do takové míry, že nemůžete ani spát v noci. Srdce vám vypoví službu a vy ho dechem nezklidníte. Máte pocit infarktu, necháte se hospitalizovat, ale nic vám nenajdou. Vše je v těle v pořádku. Začnete chodit po doktorech, začnete se víc pozorovat, ale častokrát nepolevíte v práci.

Scénář je vždy velmi podobný. U každého to nasedá na nejslabší místo v těle, na nejslabší orgán.

Velkou inspirací k napsání tohoto zamyšlení mi byla kniha dr. Radkina Honzáka: Vyhořet může každý, kde přesně popisuje kroky, které vedou k vyčerpání, přepracování, vyhoření. U svých klientů se setkávám se stejnými příznaky. Tělesné obtíže, které přehlížíme, přidává se nechuť dělat cokoli dalšího, mizí nadšení, práce přestává bavit, a pak přichází svíravý pocit, že se něco děje, něco se stane. Takové to vnitřní chvění, třes, rozechvělost, kterou zachytíme, ale nedokážeme ji zklidnit. V tomhle stavu přichází většina klientů, chtějí změnu hned. Jenže, když něco tak dlouho budujete a přehlížíte, potřebujete čas. Je to cesta, vyvíjí se, vrací se. Tři kroky vpřed, dva zpátky. Důležité je zastavit se, dát si prostor, odpočinout a podívat se na to, co je potřeba změnit. Je holé bláznovství dělat věci pořád stejně a očekávat jiné výsledky. Změna je velmi důležitá a nutná. Změnit návyky, přehodnotit životní situaci, podívat se co již nevyhovuje a je tolerováno dlouho. Udělat si takovou revizi v životě, opustit, co již neslouží.  

Inspirace: Radkin Honzák, A.Cibulka, A. Pilátová: Vyhořet může každý, nakl. Vyšehrad, 2019

Přejít nahoru